MONS

رادیکال آزاد چیست و چطور به پوست آسیب می رساند؟

رادیکال آزاد برای پوست مضر است‎

حتما شما هم بارها با لغت ” رادیکال آزاد ” در تبلیغات مختلف محصولات آرایشی مواجه شده اید و برایتان این سوال پیش آمده میباشد که رادیکال آزاد چیست و چطور به پوست صدمه می رساند؟ آیا رادیکال آزاد به اندازه ای که به نظر می رسد ترسناک و مضر است؟ ما در بانوی شهر سعیمی کنیم پاسخ تمام سئوالاتی که در ذهن شما میباشد را به زبان ساده بدهیم.

از جسم انسان گرفته تا هوایی که تنفس می کنیم، همه چیز در این دنیا از مولکول ساخته شده است، این را همه ما در درس علوم آموخته ایم. مولکول ها از اتم و اتم ها نیز از دو الکترون تشکیل شده اند. اما چه می شود اگر اتمی یک الکترونش را از دست بدهد؟ اینجا جاییست که ما به رادیکال آزاد درپوست می رسیم.

دلایل مختلفی برای بوجود آمدن رادیکال آزاد در پوست وجود دارد‎

رادیکال آزاد برای پوست مضر است، پوست سعی می کند الکترون از دست رفته را از اتم های دیگر بگیرد، وقتی اتم ها از مولکول های موجود در پوست گرفته می شوند به dna پوست صدمه رسانده که همین مساله به پیری پوست منجر می شود. این تمام آن چیزیست که باید دربارهرادیکال آزاد در پوست بدانید.

آسیب رادیکال آزاد به اشکال مختلفی در پوست نمایان می شود‎

حالا این سئوال پیش می آید که چه چیزی باعث ایجاد رادیکال آزاد در پوست می شود؟

دلایل مختلفی برای بوجود آمدن رادیکال آزاد در پوست وجود دارد. گاهی سیستم ایمنی جسم آنها را برای خنثی کردن ویروس ها یا باکتری ها ایجاد میکند. هرچند محیط نقش بسزایی در ایجاد رادیکال آزاد دارد. عواملی از جمله آلودگی هوا، دود سیگار و حتی قرار گرفتن در برابر اشعه خورشید. بههمین علت، اساسی میباشد که حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

آسیب ایجاد شده در اثر رادیکال آزاد پوست چطور نمایان می شود؟

آسیب رادیکال آزاد به اشکال مختلفی در پوست نمایان می شود، گاهی امکان دارد باعث تغییر رنگ در پوست شود که در اثر آن شاهد لکه های قهوه ای رنگ روی پوست خواهید بود یا می تواند موجب شل شدن و افتادگی پوست گردد. علاوه بر اینها، رادیکال های آزاد با از میان بردن کلاژن هایپوست باعث ایجاد چروک می شود. همان چیزی که هیچکس دوست ندارد با آن مواجه شود!

سوال اساسی تری که در این مرحله ایجاد می شود این میباشد : چطور می توانیم از پوست در برابر رادیکال آزاد محافظت کنیم ؟

شما به آنتی اکسیدان ها نیاز دارید. به زبان ساده تر، آنتی اکسیدان ها می توانند الکترون از دست رفته را به پوست باز گردانند. با این کار درگیری های اتم ها و مولکول ها و هر آنچه که در نهایت به ایجاد رادیکال آزاد در پوست منجر می شد در حد همان تئوری باقی می ماند !

آنتی اکسیدان هایی که شامل ویتامین a ، ویتامین c و ویتامین e می شوند را می توانید به راحتی از طریق موادغذایی تازه به جسم برسانید (مواد غذایی با آنتی اکسیدان : گوجه فرنگی، انگور، توت فرنگی، اسفناج، گریپ فروت و پرتقال یا حتی چای سبز)

یا آنتی اکسیدان ها را به طور مستقیم به پوست بزنید. علاوه برجسم، پوست هم نیاز به تغذیه دارد. بد نیست ماسک های صورت خانگی ویتامین e را امتحان کنید، علاوه بر آن کرم ها و سرم های مختلفی در بازار وجود دارد که حاوی آنتی اکسیدان هستند و می توانند از پوست در برابر این چنینمشکلاتی محافظت کنند.

منبع: بانوی شهر

فروشگاه مارکت سنتر