MONS

راه‌های جلوگیری از شل شدن پوست

سیگار کشیدن، در معرض آفتاب شدید قرار گرفتن و ننوشیدن آب باعث شل شدن پوست میشود

این روزها زیبایی یکی از مهمترین مسائل میان افراد در همه جوامع میباشد و از آنجایی که امید به زندگی افزایش پیدا کرده، خیلی از مردم دوست دارند سال ها زندگی و البته جوانی خود را نیز حفظ کنند اما اگر بخواهیم هر دوی اینها را کنار هم داشته باشیم، کمی کارمان سخت خواهد شد. برای مثال پوست جسم بعد از گذشت سال ها دیگر شادابی خود را نخواهد داشت و دچار افتادگی می شود.این مشکل حتی در افرادی که رژیم های سخت می گیرند نیز وجود دارد. از این رو با دکتر نیلفروش زاده، متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد جلوگیری از شل شدن پوست گفتگو کرده ایم.

آقای دکتر! پوست چگونه شل می شود، به خصوص پوست صورت خیلی در معرض این مسئله قرار دارد؟

– افرادی که دائم چاق یا لاغر می شوند یا رژیم های سختی می گیرند بیشتر در معرض این مشکل هستند اما در عین حال باید بدانید لایه های سطحی پوست در حال ریزشی هستند و لایه های عمیق تر انعطاف پذیری بیشتری دارند، بنابراین وقتی فرد رژیم سختی می گیرد و کاهش وزن بالایی دارد، لایه های چربی از میان می روند. توصیه می کنم رژیم های عادی داشته باشید تا پوست وقت کافی داشته باشد خود را ترمیم و محکم کند.

غیر از رژیم غذایی چه عوامل دیگری به شل شدن پوست کمک می کند؟

– سیگار کشیدن، در معرض آفتاب شدید قرار گرفتن، ننوشیدن آب فراوان، و … به شل شدن پوست کمک می کند.

آیا پیری و شل شدن پوست به ژنتیک مربوط می شود؟

– عوامل مختلفی در این میان دخیل است. بسیاری از افراد گمان می کنند ژنتیک حرف اول را می زند اما در واقع اساسی ترین دلیل، عوامل اکتسابی است. عوامل مخرب محیطی مثل اشعه فرابفنش خورشید (uv) می تواند بر رشد و تکثیر سلول ها تاثیر منفی بگذارد و روند پیری را تسریع کند. اشعه فرابنفش باعث شل شدن رشته های الاستین می شود و خاصیت اکتسابی پوست را به تدریج از میان می برد. در نتیجه پوست شل و افتاده می شود. اشعه uv بر ساختارهای سلولی هم اثر منفی می گذارد و باعث بروز تغییر در سلول های سطحی پوست و ظاهر شدن لک ها می شود.

تغذیه در این مسئله چه نقشی دارد؟

– عوامل تغذیه ای هم در این زمینه بی تاثیر نیست. سلول ها مدام در حال تولید مواد زائد داخل خود هستند که به نام رادیکال های آزاده شناخته شده است. آنتی اکسیدان ها که در برخی مواد غذایی از جمله میوه و سبزی های تازه موجودند می توانند جلوی آثار مخرب رادیکال های آزاد را بگیرند. ویتامین های گروه b، a و c اثر آنتی اکسیدانی دارند و به پیشگیری از شل شدن پوست کمک می کنند.باید یادتان باشد حتما آجیل، پروتئین و آب فراوان را در برنامه غذایی خود قرار بدهید تا دچار شل شدن پوست در جسمتان نشوید.

چه بخش هایی از جسم بیشتر دچار افتادگی خواهد شد؟

– همانطور که اشاره کردم تغذیه نامناسب و کاهش وزن شدید بسیار روی شل شدن پوست اثر می گذارد. البته بارداری نیز می تواند باعث شل شدن پوست شود اما در عین حال می توان گفت از جمله بخش های جسم که شل شدن و افتادگی بیشتر در آنها نمایان می شود، پوست شکم و پوست بازوهاست. برای درمان شل شدن و افتادگی پوست شکم اغلب عمل جراحی کشیدن پوست شکم انجام می دهد. علاوه بر آن می توان از دستگاه rf یا رادیوفرکوئنسی برای درمان شلی و افتادگی پوست جسم استفاده کرد.

معمولا پوست صورت از چه سنی شروع به شل شدن می کند؟

– اواخر دهه سوم زندگی، زمانی میباشد که پوست دچار تحلیل می شود و چروک هایی روی آن ظاهر خواهد شد. در این میان عواملی می توانند روند پیری پوست را تسریع کنند و بر زیبایی و تازگی آن اثر بگذارند. علاوه بر عوامل ارثی و محیطی، تابش اشعه آفتاب، باد، تنش های عصبی و استرس، سیگار، آلودگی های محیطی و حتی حرکات عضلانی بیش از حد مانند اخم کردن زیاد بر شروع زودرس پیری پوست تاثیرگذار است.

تغذیه نامناسب و کاهش وزن شدید بسیار روی شل شدن پوست اثر می گذارد

پوست خانم ها زودتر شروع به پیر شدن می کند یا آقایان؟

– البته خانم ها؛ چون یائسگی از جمله عواملی میباشد که باعث افزایش چین و چروک در پوست می شود. استروژن، هورمونی میباشد که در سنین باروری از تخمدان ها ترشح می شود و وظیفه جوانسازی پوست را بر عهده دارد. پس از یائسگی فعالیت تخمدان ها و به دنبال آن اندازه ترشح هورمون استروژن در خون کاهش پیدا می کند، در نتیجه پوست شادابی و قوام خود را از دست می دهد و خشک و پوسته پوسته می شود.

مهم ترین توصیه تان برای جلوگیری از شلی پوست چیست؟

– آبرسانی منظم به جسم همیشه برای سلامت پوست خوب و مفید میباشد و در جلوگیری از شل شدن پوست نیز موثر است. هنگام کاهش وزن حتما به طور منظم آب بنوشید چون وقتی وزنمپایین می آید، بسیار اساسی میباشد که آب مورد نیاز جسم را تامین کنید وگرنه پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهدو شل و آویزان می شود. بعد از کاهش وزن نیز حتما ایننکته را مد نظر داشته باشید.

ممهم ترین توصیه تان برای جلوگیری از شلی پوست چیست؟

– آبرسانی منظم به جسم همیشه برای سلامت پوست خوب و مفید میباشد و در جلوگیری از شل شدن پوست نیز موثر است. هنگام کاهش وزن حتما به طور منظم آب بنوشید چون وقتی وزن پایین می آید، بسیار اساسی میباشد که آب مورد نیاز جسم را تامین کنید وگرنه پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شل و آویزان می شود، بعد از کاهش وزن نیز حتما این نکته را مد نظر داشته باشید.

فکر می کنم سبزیجات هم کمک فراوانی به حل این مشکل می کنند؟

– بله، هم سبزیجات و هم میوه ها به خصوص میوه هایی که ویتامین c دارند خیلی به حل این موضوع کمک می کنند. در ضمن سعی کنید حتما از کلاژن و الاستین استفاده کنید زیرا دو ماده ای هستند که در چاق نگه داشتن پوست موثرند. کلاژن یکی از فراوان ترین پروتئین های جسم میباشد و اگر پروتئین رژیم غذایی کافی نباشد، کلاژن تخریب می شود و پوست شل و با چین و چروکی پیدا خواهید کرد. پس سعی کنید هم در مرحله کاهش وزن و هم بعد از آن حتما در وعده غذایی روزانه پروتئین استفاده کنید.

آیا کرم های محکم کننده پوست هم کمک کننده اند؟

– بله، البته این کرم ها باید توسط پزشک برای فرد تجویز شده باشد چون ابتدا باید پوست فرد معاینه و بعد طبق آن دارو تجویز شود، استفاده از کرم های محکم کننده پوست که سنتز کلاژن پوست را تحریک می کنند، خوب میباشد چون ترکیبات aha دارند.

ورزش کردن چقدر به محکم شدن پوست کمک می کند؟

– خیلی، هرگز ورزش کردن را از زندگی تان دور نکنید. ورزش روی محکم شدن پوست تان اثری مثبت دارد، ورزش های هوازی و … مفید هستند. به هر حال اگر می خواهید سالم باشید و جوان بمانید. تغذیه تان را اصلاح کنید. آب زیاد بنوشید. حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و ویتامین ها را نیز فراموش نکنید. اگر بیرون از خانه ورزش می کنید باید اقداماتی انجام دهید تا پوست تان زیاد در معرض اشعه های مخرب کلاژن قرار نگیرد. پیاده روی و دویدن تان را اول صبح یا در پایان روز انجام دهید، زمانی که نور خورشید اثر قوی ندارد.

اگر ویتامین ها به جسم نرسند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

– اگر در رژیم های کاهش وزن ویتامین های ضروری که بر پوست اثر دارند. تامین نشود، دچار مشکل می شود. پس حتما ویتامین های c، k، a و e ویتامین در رژیم غذایی داشته باشید تا با استفاده آنها از چین و چروک و شل شدن پوست جلوگیری کنید چون به تولید کلاژن در پوست نیز کمک می کنند.

منبع: هفته نامه سلامت

فروشگاه مارکت سنتر