MONS

روش های درمان آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی اغلب بخاطر بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن رخ میدهد

به فصل تابستان، فصل لذت بردن از آفتاب نزدیک می شویم ولی هیچ چیز در این فصل نمی تواند به اندازه آفتاب سوختگی تعطیلات یا حس خوب این فصل را خراب کند. آفتاب سوختگی اغلب بخاطر بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن، بخصوص بدون استفاده از کرم ضد آفتاب، رخ می دهد و با علائمی مثل سرخی پوست، سوزش، درد و کنده شده پوست همراه است. گاهی آفتاب سوختگی حتی باعث تب و حالت تهوع می شود. اگر شدت آفتاب سوختگی زیاد، همراه با تهوع، تب بالا ولرز بیش از چند ساعت بود، حتما به پزشک مراجعه کنید.

آفتاب سوختگی معمولی، سطحی است. هرچند با رعایت نکردن نکات اساسی هنگام آفتاب گرفتن امکان دارد سطح سوختگی عمیق تر شود. برخی تحقیقات نشان داده میباشد شخصی که میان سنین ۱۵ تا ۲۰ سالگی بیش از ۵ بار دچار آفتاب سوختگی شده باشد، ریسک ابتلا به بیماری سرطان پوست در او ۸۰% بیشتر می شود. در حالیکه کرم ضد آفتاب می تواند در برابر آفتاب سوختگی از پوست محافظت کند.

اگر نتوانستید از آفتاب سوختگی جلوگیری کنید باید بدانید چطور آن را درمان کنید :

به محض اینکه متوجه علائم آفتاب سوختگی در پوست شدید از آفتاب خارج شوید.

پوست را با آب خنک بشویید تا حرارت از جسم خارج شده و التهاب پوست کاهش یابد.

برای ریلکس کردن و خنک نگه داشتن پوست بهتر میباشد از کمپرس یخ استفاده کنید. چند بار در روز و به مدت ۵ دقیقه یخ را روی پوست قرار دهید.

آفتاب سوختگی باعث حساس و صدمه پذیرشدن پوست میشود، بنابراین با دقت بیشتری از کرم های روزانه بخصوص کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

آب زیاد بنوشید. قرار گرفتن در معرض آفتاب جسم را خشک می کند، وجود آب کافی در جسم برای درمان آفتاب سوختگی و التهاب پوست موثر است.

پوست را چرب کنید. آفتاب سوختگی باعث خشکی پوست شده که نتیجه آن پوسته شدن و کنده شدن پوست می شود. توصیه میشود، روزانه از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید تا این خشکی به پوست صدمه نرساند.

درمان های طبیعی برای درمان آفتاب سوختگی :

۱ ) جوش شیرین

جوش شیرین بخاطر طبیعت قلیایی ماده ای ریلکس کننده برای پوست هنگام آفتاب سوختگی است. علاوه بر آن خاصیت ضدعفونی کنندگی آن نیز باعث می شود حساسیت هایی از جمله خارش و سوزش پوست که در اثر آفتاب سوختگی ایجاد شده میباشد از میان برود.

چهار قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقداری آب ترکیب کنید سپس خمیر به دست آمده را با استفاده از پنبه به آرامی روی پوست بزنید. بگذارید ۱۰ دقیقه بماند سپس با آب ولرم بشویید. این کار را یک یا دوبار در روز انجام دهید .

آفتاب سوختگی باعث حساس و صدمه پذیرشدن پوست میشود

۲ ) آلوئه ورا

آلوئه ورا با خصوصیت ضد التهابی می تواند بسیاری از علائم آفتاب سوختگی را از میان برده و درد ناشی از آن را تسکین بخشد.

ژل آلوئه ورا را به طور مستقیم از گیاه آن خارج کنید. یا آن را از فروشگاه تهیه کنید.

ژل آلوئه ورا را به مدت نیم ساعت در جایخی قرار دهید.

یک لایه نازک از ژل که یخ و خنک شده روی پوست صدمه دیده بمالید.

بگذارید روی پوست خشک شود، سپس آن را بشویید.

این کار را چند روز و روزی پنج یا شش بار انجام دهید.

۳ ) چای سیاه

چای سیاه سرشار از آنتی اکسیدان هایی میباشد که برای پوست ملتهب و صدمه دیده مفید است. چای دارای خواصی میباشد که به موجب آن پوست را در برابر صدمه اشعه uv محفوظ می دارد و التهاب آن را کاهش داده، سطح ph پوست را به حالت اولیه باز می گرداند.

دو یا سه چای کیسه ای را در آب جوش قرار دهید و بگذارید چند دقیقه بمانند.

چای کیسه ای ها را از ظرف خارج کنید و بگذارید آب آن خنک شده و به دمای اتاق برسد.

سپس با استفاده از پنبه به آرامی چای را روی ناحیه سوخته پوست بمالید.

بگذارید چای روی پوست خشک شده و سپس دوباره آن را سه یا چهار بار دیگر روی پوست بمالید. نیازی نیست آن را بشویید.

این کار را چند روز متوالی انجام دهید.

۴ ) عسل

عسل یک آنتی بیوتیک طبیعی میباشد که به مرطوب و چرب شدن طبیعی پوست نیز کمک می کند. عسل برای برطرف کردن آفتاب سوختگی بسیار موثر است. آنزیمی در عسل وجود دارد که به درمان پوست صدمه دیده کمک کرده، علاوه بر آن التهاب و ورم ایجاد شده در اثر آفتاب سوختگی را برطرف می کند.

یک لایه باریک از عسل طبیعی روی پوست صدمه دیده بمالید و بگذارید خشک شود. وقتی رطوبت عسل جذب شد، روند درمان سریع تر شده و درد کاهش می یابد. این کار را به مدت یک هفته و روزی دو تا سه بار انجام دهید.

منبع: بانوی شهر

فروشگاه مارکت سنتر