MONS

نسخه طب سنتی برای رفع خشکی پوست

خشکی پوست جسم اکثرا به علت کم شدن رطوبت زیر جلدی بر عضو پوست بروز می کند‎

یک متخصص طب سنتی گفت: «خشکی پوست جسم اکثرا به علت کم شدن رطوبت زیر جلدی و در اصطلاح طب سنتی، غلبه خلط سرد و خشک بر عضو پوست بروز می کند.»

دکتر شیربیگی، متخصص طب سنتی گفت: «خشکی پوست جسم اکثرا به علت کم شدن رطوبت زیر جلدی و در اصطلاح طب سنتی، غلبه خلط سرد و خشک بر عضو پوست بروز می کند و با توجه به سرد و خشک بودن مزاج فصل پاییز، شیوع خشکی پوست در این فصل بیشتر است.»

وی در ادامه افزود: «اگر خشکی پوست با افزایش حرارت جسمی همراه باشد، اغلب بخش های خشک جسم دچار خارش می شود. البته در بخش هایی از جسم مثل پاشنه و ساق پاخشکی پوست امکان دارد به علت استمرار تماس این ناحیه از جسم با جسم سخت نیز ایجاد شود. ضمن اینکه کسانی که دچار خشکی پوست هستند، باید از استحمام با آب بسیار داغ امتناع کنند و بعد از حمام و خشک کردن آب جسم به کمک حوله، زمانی که پوست جسم نمناک است، سطح آن را با استفاده از روغن های مرطوب کننده چرب کنند.»

وی با اشاره بر اینکه استفاده از ترکیبات موضعی مرطوب کننده در کاهش خشکی پوست موثر است، گفت: «از منظر طب سنتی، مالیدن روغن های رطوبت دار مانند روغن بنفشه، روغن کدو یا روغن بادام شیرین و علاوه بر آن لعاب گل ختمی می تواند از خشکی پوست بکاهد، به خصوص اگر بلافاصله بعد از حمام و خشک کردن جسم مالیده شود.»

دکتر شیربیگی درخصوص نحوه استفاده از لعاب گل ختمی و فواید آن در رفع خشکی گفت: «استفاده از لعاب گل ختمی به طور مکرر بعد از حمام می تواند باعث رطوبت بخشی به پوست جسم و لطافت آن شود. برای تهیه لعاب ختمی، باید ۲ قاشق غذاخوری گل را در دو لیوان آب، برای ۵ دقیقه جوشاند تا لعابدار شود. سپس آن را صاف کرده و بعد از شستن جسم در حمام، ۱۵ دقیقه روی ناحیه خارش دار یا کل پوست دست یا پاها قرار دهید و سپس آن را با کاردک پاک کرده و روغن بادام بمالید. این روش برای مدت طولانی رطوبت را داخل پوست نگه می دارد.»

منبع: آفتاب

فروشگاه مارکت سنتر