MONS

هفت نکته که همه باید درباره کرم ضد آفتاب بدانند

کرم ضد آفتاب فقط یک بخش از استراتژی محافظت در برابر نور خورشید است‎

سالانه میلیون ها تومان صرف خرید انواع کرم های جوانسازی پوست و روشهای مختلف از میان بردن چروک های صورت میشود، محصولاتی گران که برای زیبایی پوست مورد استفاده قرار می گیرند. هرچند بیشتر افراد این را نمی دانند که یکی از روش های اولیه برای مراقبت از پوست و جلوگیری از پیری آن که هزینه کمی نیز دارد، استفاده از کرم های ضد آفتاب است. هفت نکته که همه باید درباره کرم ضد آفتاب بدانند را دنبال کنید.

نه تنها کرم ضد آفتاب می تواند نشانه های پیری پوست را که در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید پدیدار می شوند، از میان ببرد بلکه می تواند از آن در برابر سرطان پوست نیز محافظت کند. اشعه ماورابنفش (uv) موجود در نور خورشید می تواند به سلول های پوست صدمه وارد کرده و به مرور زمان منجر به سرطان شود. اما خبر خوب این میباشد که استفاده از کرم ضد آفتاب از پوست دربرابر این اشعه محافظت کرده و درصد ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش میدهد. در اینجا به چند نکته که باید هنگام تهیه و استفاده از کرم ضد آفتاب دقت کنید اشاره می کنیم :

۱ ) یک برنامه محافظت دربرابر خورشید داشته باشید

کرم ضد آفتاب فقط یک بخش از استراتژی محافظت در برابر نور خورشید است. شما باید یک برنامه منظم برای استفاده از کرم ضد آفتاب داشته باشید. اغلب افراد میان ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر در فضای آزاد هستند. در این ساعات اندازه اشعه نور خورشید بالاتر است. بنابراین میان این ساعات از روز حتما کرم ضد آفتاب بزنید بخصوص در فصل تابستان که اغلب برای شنا به استخر یا ساحل می روید. این عادت را در تمام فصول رعایت کنید تا احتمال پیری پوست و لکه افتادن روی آن را در هر زمانی محدود کنید.

۳ ) spf

سوختگی در اثر آفتاب یکی از مواردیست که اگر ادامه دار شود، باعث سرطان پوست می گردد. spf موجود در کرم ضد آفتاب به شما می گوید، چه مقدار در برابر اشعه uvb محفوظ هستید. بنابراین هر قدر عدد spf کرم ضد آفتاب بیشتر باشد، احتمال آفتاب سوختگی کمتر است. به طور معمول پوست طی ۱۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون کرم ضد آفتاب دچار سوختگی می شود. استفاده از کرم ضد آفتابی که spf آن ۳۰ میباشد به شما این امکان را می دهد که حداقل ۳۰۰ دقیقه بدون سوختگی در معرض آفتاب قرار بگیرید.

۳ ) اشعه uva

در حالیکه spf فقط از پوست در برابر اشعه uvb محافظت می کند ، اساسی میباشد که در برابر اشعه uva نیز محفوظ بمانید. بنابراین در کرم ضد آفتابی که تهیه می کنید به دنبال کلمه “broad spectrum” بگردید تا مطمئن شوید محصولی که تهیه می کنید هم از پوست شما در برابر uvb محافظت می کند هم در برابر اشعه uva.

۴ ) ” ضد آب” و بقیه ادعاها

کرم های ضد آفتابی که مدعی “ضد آب بودن” هست، باید مشخص کند طی چه مدت ضد آب است. مثلا ۴۰ دقیقه یا ۸۰ دقیقه. این برای افرادی که با این ادعا ضد آفتاب زده و شنا می کنند بسیار اساسی بوده زیرا امکان دارد پس از مدت زمان مشخص، کرم ضد آفتاب اثر خود را از دست داده و به پوست صدمه برسد.

۵ ) ترکیبات

ترکیبات موجود در کرم ضد آفتاب به دو دسته تقسیم می شوند : شیمیایی (مثل avobenzone یا oxybenzone) و فیزیکی (مثل zinc oxide یا titanium dioxide). اگر نمی خواهید محصولی که استفاده می کنید حاوی ترکیبات شیمیایی باشد، بخصوص اگر پوست حساسی دارید، دنبال کرم های ضد آفتابی بروید که ترکیبات دسته دوم را دارند و بیشتر در برابر uva مقاوم هستند.

۶ ) انتخاب

حتما کرم ضد آفتابی تهیه کنید که از همه لحاظ مورد پسندتان است. اگر شما بوی کرم ضد آفتاب یا رنگ آن را دوست نداشته باشید، احتمال استفاده از آن برایتان کمتر می شود و امکان دارد بخاطر همین اختلاف سلیقه از استفاده از آن سر باز بزنید.

۷ ) استفاده

صحیحاستفاده صحیح از کرم ضد آفتاب نیز اساسی است.

قبل از بیرون رفتن از خانه کرم ضد آفتاب بزنید.

هر جایی از جسم که در معرض آفتاب قرار می گیرد را با کرم ضد آفتاب پوشش دهید.

برای اینکه احتمال صدمه و سوختگی را کاهش دهید، هر دو ساعت کرم ضد آفتاب را تجدید کنید. بخصوص در فصل تابستان و مواقعی که به استخر یا ساحل می روید و عرق می کنید.

به یاد داشته باشید، کرم ضد آفتاب بهترین محصول برای زیبایی پوست و جلوگیری از صدمه و پیری آن میباشد که باید تحت هر شرایطی استفاده شود.

منبع: بانوی شهر

فروشگاه مارکت سنتر